Københavns Kommune svigter de hjemløse, der har allermest brug for hjælp

Socialudvalget skal onsdag d. 8.10. tage stilling til om Natcaféen på Sundholm skal lukke i dens nuværende form, hvor der er 30 natpladser til hjemløse. Ikke fordi der ikke er behov for pladserne, men fordi forvaltningen ønsker at finde besparelser. Det foreslås i stedet at man kun holder åbent i 5 måneder om året og kun med 10 pladser. ”Et svigt af dimensioner og en uhørt ansvarsforflygtigelse overfor dem der har mest brug for hjælp”, siger Kjartan Emhjellen, formand i SAND Hovedstaden – De hjemløses landsorganisation.

Natcaféen på Sundholm er et af de sidste steder en hjemløs
kan gå hen for at få tag over hovedet.

Natcaféen på Sundholm er et af de sidste steder en hjemløs kan gå hen for at få tag over hovedet. Det er stedet, hvor man får en ”tismadras på gulvet, sammen med en flok hjemløse, der er lige så desperate og kaotiske som en selv”, som en gammel SAND mand og bruger af natcafeen sagde. I dag er forholdene lidt bedre. Hvis man er heldig, får man et to-mandsværelse. Det er kun, hvis der er helt proppet, at tismadrasserne bliver hevet frem.

Men det var det, der var og det er det, der er. For herbergspladser er der mangel på, især i Hovedstadsområdet. Så nogen må nøjes.
Andre bruger natcaféen fordi de slet er ikke klar til at komme på herberg. For dem handler natcaféen om et alternativ til at sove på gaden. For dem handler det om at få ro på i korte perioder ad gangen; få en lille smule ly, varme og mad. Få opfyldt de mest basale menneskelige behov.

Andre bruger natcaféen fordi de slet er ikke klar til at komme på herberg.
For dem handler natcaféen om et alternativ til at sove på gaden.

Natcaféen er et nødtilbud, langt fra ideelt, men det har sin berettigelse, som det, det nu engang er: En natcafé. Men natcaféen har også sin berettigelse som brobygger til et system, der bliver stadig sværere for hjemløse at få adgang til. Det er på natcaféen, du kan få den søvn, der gør at du vågner op en morgen og kan tage imod den fremstrakte hånd fra personalet, som altid har været der, men som du ikke opdager før nu, hvor tågen er lettet og modet kortvarigt har taget ophold i dig. Modet til at ville gøre noget andet. Gå ad nye og mindre påvirkede og kriminelle veje. Måske ligefrem tage ophold på et rigtigt herberg, hvor der er personale døgnet rundt. Her stopper vi lige op og leger at Københavns Kommune har herbergspladser til alle dem der har brug for det – for det har de absolut ikke!

De veje kan være svære at gå, når psykiske problemer og et liv med misbrug fylder så meget, som det gør for mange hjemløse. Derfor er det et svigt af enorme dimensioner, at Københavns Kommune vil lukke stedet i 7 måneder om året og reducere antallet af pladser fra 30 til 10 resten af året. For det er jo ikke fordi der ikke er brug for pladserne. Ellers var de for længst blevet reduceret. Der er mere brug for dem end nogensinde.
For natherbergerne rundt om os lukker. Skansegården i Hillerød har lukket deres pladser, Solvang i Glostrup har lukket deres pladser. Natcaféen på Hillerødgade har reduceret deres pladser fra 30 til 18, men står foran at skulle lukke helt ned.

Situationen forværres selvfølgelig markant af at alle københavnske herberger dagligt afviser hjemløse pga. pladsmangel

Situationen forværres selvfølgelig markant af at alle københavnske herberger dagligt afviser hjemløse pga. pladsmangel, og ved udsigten til at der sandsynligvis kommer endnu flere hjemløse i den kommende tid, fordi kontanthjælpsreformen fra d. 1. juli nedsatte kontanthjælpen for en lang række borgere, der i forvejen har deres at kæmpe med og samtidig fjernede den særlige støtte (§ 34), som op imod 20.000 personer fik for at de kunne betale en husleje de ellers ikke havde råd til.
Uden den støtte er det nærmest umuligt for Københavns Kommune at anvise hjemløse en bolig – de har hidtil brugt den 3 ud af 4 gange de anviser en bolig til en hjemløs.
Derfor vil der være endnu færre hjemløse, der flytter fra herbergerne til egen bolig og endnu flere hjemløse vil i stadig større desperation banke på de hermetisk lukkede døre til herbergerne.

Et svigt af dimensioner og en uhørt ansvarsforflygtigelse overfor dem der har mest brug for hjælp

Kjartan ‘JUNior’ emhjellen, formand, SAND Hovedstaden

Der vil meget snart være brug for selv de mest kummerlige tilbud. Kommunen bør lave et beredskab der er endnu mere omfattende frem for at beskære det der er.

Baggrund:

  • Pr. 1. januar 2025 foreslår forvaltningen (embedsmændene) at natcaféen skal drives som et såkaldt aktiverende og forebyggende tilbud efter servicelovens § 79. Det betyder, at caféen ikke længere må tage betaling for sengepladser eller modtage statsrefusion for overnatninger, som det har gjort mens det er blevet drevet som et § 110 tilbud (herberg).
  • Hidtil har budgettet for natcaféen delvist været dækket af de penge, der kom ind via salg af pladser og statsrefusion. Nu mangler disse midler, og kommunen må reducere budgettet tilsvarende, siger kommunen.
  • Fra 1. november 2025 vil caféen blive ændret:
      • Kun 10 overnatningspladser i de måneder koldeste (november til marts).
      • De øvrige måneder lukkes natdelen – ingen overnatning.
      • Cafédelen (dag / køkken) fortsætter, og caféen sammenlægges med det eksisterende Aktivitetscenter på Sundholm. Brugerne af natcaféen vil således få adgang til aktiviteter i dagtimerne og kunne deltage i køkken, havearbejde, genbrugstøj osv.
  • Personalet vil blive reduceret: antallet af pædagogiske medarbejdere sænkes, og ledelsen samles under Aktivitetscenteret.
  • Konsekvensen for brugerne er, at de må finde anden overnatning i de måneder, hvor natcaféen er lukket, eller søge pladser på herberger.
  • Kommunen vurderer (ud fra belægningstal) at de foreslåede 10 pladser om vinteren kan dække behovet for akut overnatning.
  • Socialforvaltningen har to muligheder, hvis udvalget afviser forslaget: enten finde andre besparelser eller komme med nye forslag til, hvordan man kan tilpasse budgettet.

Kort sagt: kommunen foreslår at ændre natcaféen til noget mindre, delvist lukket, kombineret med aktiviteter i stedet for almindelig overnatning.

Link til dagsorden. Der er bilag nederst. https://www.kk.dk/dagsordener-og-referater/Socialudvalget/m%C3%B8de-08102025/dagsorden/punkt-3